Home » Architektura regionu

Architektura regionu

Moda na „Opolski Dom”

Rozmowa z prezesem Stowarzyszenia „Opolski Dom”
Andrzejem Balcerkiem

REDAKCJA: Czy dom, który Pan przed laty zbudował i w którym zamieszkała Pańska rodzina, można by nazwać „opolskim domem?
Andrzej Balcerek: Zbudowałem dom w Gogolinie w latach 90-tych. Owszem, można w tym budynku dojrzeć elementy charakterystyczne dla tzw. „opolskiego domu”: jest lauba, dwuspadowy dach, ułożony szczytem do ulicy. Ale przyznam, że nie był to świadomy wybór.  Kupiłem wówczas jeden z tak zwanych typowych projektów. Dopiero dziś, kiedy się  zaangażowałem w konkurs architektoniczny, mający wyłonić najlepszy model „opolskiego domu”, łączący tradycję ze współczesnością, zauważyłem że Opolskie ma swą niepowtarzalną, charakterystyczną architekturę wiejską. Chęć uchronienia tej architektury stała się w międzyczasie wręcz moją pasją. Tradycyjny opolski dom ginie niestety na naszych oczach w gąszczu kostek o płaskich dachach, dziwnych kanadyjek, pałacyków, niegustownych koszmarków, które rażą oczy przepychem. Zaniedbaliśmy edukację regionalną, odcinamy się od korzeni, godzimy na chaos i mc’donaldyzację otoczenia.

Więcej…

 

Gościńce i chałupy

Rafał Geremek (NEWSWEEK)

Styl w architekturze stworzony przez Stanisława Witkiewicza uznano za esencję góralszczyzny. Pozostałe regiony ciągłe czekają na swoich wielkich odkrywców. W zbyt zróżnicowanym kraju żyjemy, by stworzyć jeden styl dla całej Polski. Dla każdego z regionów należałoby opracować pakiet projektów, które wpisałyby się w konkretną przestrzeń krajobrazową. Pierwsze takie próby są podejmowane.

Więcej…

 

Przestrzeń jest naszą wspólną własnością

Rozmowa z członkami zarządu Stowarzyszenia „Opolski Dom”
Ewą Makowiecką-Granatowską i Arturem Ciechocińskim

- Przypomnijmy ideę, która przyświecała powstaniu Stowarzyszenia „Opolski Dom”.
A.C. – Jego celem – najogólniej mówiąc – jest promocja dorobku, tradycji oraz gospodarki Opolszczyzny. To rodzaj narzędzia promocyjnego, ponieważ wiele organizacji chce promować swoje produkty, inicjatywy i osiągnięcia, ale nie bardzo wie jak to robić.

Więcej…

 

Architektura wsi opolskiej

Elżbieta Wijas-Grocholska

Śląsk Opolski zawsze dzieliła naturalna granica, jaką była rzeka Odra, na biedniejszą, prawobrzeżną północną cześć ze słabymi piaszczystymi glebami, bogatymi lasami oraz bogatszą, lewobrzeżną, południową część z urodzajnymi lessowymi, pszenno – buraczanymi glebami, o słabym zalesieniu i z rozwijającym się przemysłem. Taki podział kształtował się na pewno do 1945r. i widoczny był w rozwoju budownictwa na wsi opolskiej.

Więcej…


Post a Comment