Home » Projekty

Projekty

DOM OPOLSKI – budynek jednorodzinny

„Koncepcja architektoniczna Domu Opolskiego – zwycięski projekt w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego na współczesny „Dom Opolski”. W swojej pełnej formie może to być dom wielopokoleniowy. W zależności od wersji z podpiwniczeniem lub bez. Dom można budować etapami. Można zbudować podstawową część przeznaczoną dla jednej rodziny, a w miarę możliwości dobudowywać ogród zimowy oraz część dla trzeciego pokolenia.

Zespół projektowy: Józef Franczok, Wojciech Robak, Agnieszka Hepner, Tomasz Szenk. W razie zainteresowania projektem budowlanym prosimy o kontakt z pracownią.

Jozef Franczok
tel. +48 501 44 27 34
e-mail: vanczok@vanczok.pl
web: www.vanczok.pl

 ———————————————————————————————————————————————————————-

Opracowanie koncepcji na zlecenie „Stowarzyszenia Opolski Dom” – na podstawie rysu historycznego „opolskiego jamnika”


****** Wariant I ******

Wizualizazja Opolskiego Domu – budynku jednorodzinnego – zrealizowana na podstawie rysu historycznego „opolskiego jamnika” przez Annę i Mariusza Sługockich.

Ściany i dach wyłożone płytami Euronit – w tym przypadku imitującymi drewno. W ścianie szczytowej wnęka nawiązująca do kapliczek wstarych opolskich domach.

 

****** Wariant II ******

Budynek wielopokoleniowy. Od lewej mieszkania dla „młodych” z dziećmi. Za przeszklonym łącznikiem mieszkanie dla dziadków. Kolorowa dachówka nawiązuje do wzorzystych opolskich dachów. Lukarny ułatwiają zagospodarowanie podasza, choć nie należą do opolskiego stylu.

 

****** Wariant III ******

Budynek jednorodzinny. Zarówno ściany, jak i dach obłożone cegłą. Po prawej stronie ogród zimowy. Dolne okienko to sposób na doświetlenie salonu od strony ulicy. Okno w dachu doświetla pokoje poddasza. Charakterystyczny jest motyw kostki (ogród, lauba, doświetlenia).

 

****** Wariant IV ******

Dom wielorodzinny, mieszczący cztery niewielkie mieszkania (salon, aneks kuchenny, jedna sypialnia). Przykładowe rozwiązanie dla budownictwa socjalnego.

Elewacja i dach pokryte grafitową dachówką. Takie rozwiązanie wymaga bardzo stabilnego podłoża, albo wylania płyty fundamentowej.

 ———————————————————————————————————————————————————————-

Projekt koncepcyjny rozbudowy „domu opolskiego” na przykładzie domu zlokalizowanego w Mechnicach k/ Opola. Inspiracją do projektu były tradycyjne wzory pojawiające się na wyrobach cepelii opolskiej oraz na opolskich kroszonkach, a także materiały naturalne, występujące lokalnie.

mgr inż. arch. Olga Drelichowska
e-mail: olga.drelichowska@gmail.com
tel: 694 – 338 – 046


Post a Comment